Майкрософт Україна провели онлайн-дослідження Інновації в освіті

Автор: Анна Чернюк Дата: . Категорія: Блог "Цвіт Нації"

"Компанія "Майкрософт Україна" за підтримки Міністерства освіти і науки України провела онлайн-дослідження "Інновації в освіті". 83% респондентів відзначили, що основною перешкодою на шляху поширення інформаційних технологій у навчальному процесі є недостатня кількість комп'ютерів для учнів. Метою дослідження було вимірювання ступеня проникнення інновацій в українську систему освіти і ступеня використання сучасних технологій вчителями і учнями."

Про що це говорить? Про те, що в період, коли інформаційні технології увірвалися в наше життя, і почали витісняти звичні заняття (походи по бібліотеках, читання книг і журналів, і т.д.), великий відсоток все ж не має постійного доступу до цієї самої ІТ. Причин є кілька, і одна з них, звичайно ж, низький рівень доходів, що автоматично робить неможливою придбання, наприклад, комп'ютерів. І якщо брати до уваги тільки учнів, батьки яких потрапляють у відсоток низьких доходів, не в силах досконально вивчити основи роботи з комп'ютером, все з тієї ж причини.
Що робиться в школах населених пунктів?

"За наявною офіційною статистикою, забезпечення комп'ютерною технікою сільських шкіл в Україні становить 97,8%, а міських - 93,4%. При цьому на початку 2010/2011 навчального року в Україну на 1 персональний комп'ютер припадає 28 учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Для порівняння, у Європі та США в середньому аналогічний показник становить 5-7 чоловік на 1 ПК. Отримавши в результаті дослідження відгуки українських вчителів про недостатню комп'ютеризації, можна зробити кілька висновків. По-перше, про те, що технологічна база комп'ютеризованих шкіл застаріла і не відповідає сучасним вимогам. По-друге, і це відзначили в ході дослідження самі вчителі, існує проблема недостатньої інтеграції наявних інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) в освітній процес.
Дослідження також показало, що педагоги та учні мають більше доступу до ІКТ за межами школи, ніж у класі. Наприклад, 70% учнів мають доступ до комп'ютерів поза школою, 74% мають мобільний телефон. При цьому будь-яких істотних відмінностей у цих показниках для різних регіонів України не спостерігається. Звідси випливає, що вчителям необхідно розширити позакласне навчання для підвищення навчального потенціалу, яким володіють ІКТ."

Сюди хочеться додати, що з тих 70% учнів, 30% ходять в комп'ютерні клуби. І займаються вони там аж ніяк не вивченням будови ПК. Мобільні телефони - явище звичне, але користування ними, не дає по праву називатися "джерелом знання". А тоді про яку самоосвіту в позакласний час можна говорити? Ну, і вчителі: на жаль, в їхній час таких технологій, як ПК, не було. Тому навчалися вони, як правило, самі, за книгами, також відвідували курси. Проте технічний прогрес не стоїть на місці, він продовжує розвиватися, тим самим удосконалювати себе. А принцип навчання на тому ж рівні.

"Крім того, у дослідженні відзначається, що підготовленість у сфері ІКТ для вчителів вже не є самим серйозним перешкодою для використання інформаційних технологій у навчанні - про це заявили 67% опитаних. Це говорить про підвищення рівня володіння ІКТ самими вчителями і сформованому потенціал щодо більш ефективного впровадження ІКТ в освіту. Втім, існують деякі регіональні відмінності у значенні цього показника. Так, якщо в Чернігівській області не оцінюють як серйозну перешкоду підготовленість у сфері ІКТ 78% вчителів, то в Миколаївській області таких лише 61%."