День дітей (Children's Day)

Автор: Анна Чернюк Дата: . Категорія: Блог "Цвіт Нації"

***
"Пусть планета голубая
Горя чёрного не знает,
И звучит, как радость всех,
Золотистый, детский смех."

Зінаїда Письман, 2005 - Радість життя - дитячий сміх

82 (+/-) - саме стільки свят (державних, церковних та інших) налічує календар Україні. А скільки ж з них згадують дітей?
Відповідь - 3:
1 червня - Міжнародний день захисту дітей;
16 червня - День захисту дітей Африки;
20 листопада - Всесвітній день дітей.

1 червня - Міжнародний день дітей (International Children's Day)

Ось, що пише про цей день видання "УКРІНФОРМ":
"Рішення відзначати 1 червня Міжнародний день захисту дітей прийняла Міжнародна демократична федерація жінок у листопаді 1949 року.
Перший Міжнародний день захисту дітей був проведений в 1950 році. ООН підтримала ініціативу федерації та оголосила захист прав, здоров'я і життя дитини - одним із пріоритетів у своїй діяльності.
В Україні Міжнародний день захисту дітей відзначають з 1998 року.
У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини. З 27 вересня 1991 року для України набула чинності Конвенція Організації Об'єднаних Націй про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов'язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати йому повноцінне дозвілля та відпочинок, сприяти наданню йому відповідних можливостей для цього. Цією конвенцією також чітко визначено, що дитина має право на захист від фізичного та психічного насильства. Але проблем, пов'язаних з дітьми, після всього не зменшилася.
За статистикою, все більше їх народжується з патологією, з малою вагою та дітей-інвалідів, росте дитяча злочинність, дитяча наркоманія та алкоголізм. Серед дітей поширюються СНІД, венеричні захворювання, туберкульоз. Дитяча праця була і залишається серйозною проблемою у світі. За даними Міжнародної організації праці, у світі працює понад 256 мільйонів дітей у віці від 5 до 14 років. Не останнє місце в цій статистиці посідає й Україна.
Подолання цих проблем вимагає активізації зусиль соціальних служб та суспільства на всіх рівнях.
Міжнародна демократична федерація жінок проголосила 1 червня днем боротьби за світ, проти експлуатації дитячої праці, за охорону здоров'я дітей, демократизацію їхнього виховання та навчання. Цей день - не тільки веселе свято для дітлахів, але й нагадування суспільству про необхідність дотримання прав дитини для формування гармонійної особистості."

Але мало хто знає, що, за однією з версій, зародилося це свято дещо раніше:
в 1925 році Генеральний консул Китаю в Сан-Франциско зібрав групу китайських дітей-сиріт і влаштував для них святкування Дуань-у цзе (Фестивалю човнів-драконів), дата якого якраз припала на 1 червня. Завдяки щасливому випадку, день збігся і з часом проведення «дитячої» конференції в Женеві.

16 червня - День захисту дітей Африки (Day of the African Child)

За інформацією "Вікіпедії" - це міжнародний день, який покликаний звернути увагу політиків усіх країн і світової громадськості на проблеми, з якими стикаються діти в африканських країнах.
Вперше свято відзначалося в 1991 році.
Ініціатором його проведення стала Організація африканської єдності. Дата для проведення цього свята була обрана не випадково, це своєрідна данина пам'яті загиблим в 1976 році.
У ПАР, в Соуето (південно-західна околиця Йоганнесбурга) 16 червня 1976 року, близько десяти тисяч чорношкірих школярів і студентів пройшли в колоні довжиною в півмилі, протестуючи проти низької якості освіти і вимагаючи право отримувати освіту на своїй рідній мові. У підсумку, владою, які проповідують політику апартеїду сотні молодих людей, по суті - дітей, були розстріляні.
Більше ста людей загинули в результаті протестів наступні два тижні, і більше тисячі отримали поранення або були покалічені. Після розстрілу демонстрації учнів, які протестували проти запровадження навчання мовою африкаанс, почалося повстання проти всієї системи апартеїду і панування білого населення, яке охопило практично всі верстви населення передмістя і підтримане в інших районах і містах ПАР.
Повстання стало початком нового етапу визвольних змагань, очолюваної Африканським національним конгресом. 9 травня 1994 президентом ПАР став Нельсон Мандела, режим апартеїду впав.
Однак, на цьому «дитячі» проблеми не закінчилися і ситуація з правами дитини в Африці як і раніше залишається складною.
В Африці, нерідко, дітям загрожують голод, СНІД, неграмотність і навіть смерть під час численних військових зіткнень. Рівень дитячої смертності в найменш розвинених країнах Африки майже в два рази вище, ніж у країн, що розвиваються.
У цей день, що працюють в країнах Африки благодійні громадські організації та фонди, проводять різноманітні акції спрямовані на те, щоб полегшити життя африканських дітей. Тому «День захисту дітей Африки» можна назвати не просто міжнародним днем, а справжнім святом для маленьких чоловічків.

20 листопада - Всесвітній день дітей (Universal Children's Day)

І, нарешті, останнє свято, про яке також можна прочитати в мережі Інтернет.
У 1954 році Генеральна Асамблея ООН рекомендувала всім країнам ввести в практику святкування Всесвітнього дня дітей (Universal Children's Day) як дня світового братерства і взаєморозуміння дітей, присвяченого діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей у всьому світі.
ООН запропонувала урядам святкувати цей день в будь-який з днів, який кожне з них визнає доцільним. 20 листопада знаменує день, в який асамблея прийняла в 1959 році декларацію прав дитини, а в 1989 році - Конвенцію про права дитини.
Щорічно одинадцять мільйонів дітей помирають, не доживши до свого п'ятого дня народження, ще десятки мільйонів залишаються фізично або розумово хворими, не маючи можливості для дорослішання, життя і розвитку.
Багато з цих смертей викликані легкими захворюваннями, інші - згубними наслідками убогості, дискримінації та насильства. Всі разом ці причини приносять важкі втрати сім'ям, громадам, державам і всьому світу.
Не тільки в ранньому дитинстві доводиться стикатися з силами, що загрожують життю і добробуту дітей. Вони стають більш незахищеними, оскільки найчастіше позбавлені прав, у тому числі права на освіту, на участь в суспільно-політичному житті, на захист від нанесення шкоди здоров'ю.
Дитячий фонд ООН веде велику роботу по всіх аспектах дитячого здоров'я - від передпологового періоду аж до юності. Фонд вживає заходів щодо забезпечення вагітним жінкам доступу до належного медичного спостереження до і під час пологів, зміцненню можливості для сімей справлятися з дитячими хворобами в домашніх умовах, консультує громади з питань забезпечення максимального рівня охорони здоров'я.
Дитячий фонд докладає особливі зусилля, добиваючись, щоб діти, які втратили батьків через ВІЛ/СНІД, отримували такий же догляд, як і їхні ровесники. Він також допомагає забезпечити гідне життя жінкам і дітям, хворим на СНІД.

P.S. На жаль, дуже боляче усвідомлювати те, що по-справжньому на дітей звертають увагу тільки в ці свята (я говорю про державу і окремих людей). І це не може не пригнічувати, оскільки дитина - це не "улюблена річ", яку можна відкласти (акцент розставлений правильно), а натхненна особистість.